Çiftçilere Yeni Haşhaş Çeşitleri Tanıtıldı

Tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması projesi kapsamında Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Koordinatörlüğünde yürütülen “ Geliştirilen Haşhaş Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında Çivril İlçesi Kocayaka Mahallesinde tarla günü düzenlendi.
2018-06-21 20:10:16

Yeni Haşhaş Çeşitleri Çiftçilere Tanıtıldı

Tarımsal yeniliklerin yaygınlaştırılması projesi kapsamında Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Koordinatörlüğünde yürütülen “ Geliştirilen Haşhaş Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında Çivril İlçesi Kocayaka Mahallesinde tarla günü düzenlendi.

Çivril'de düzenlenen Tarla Gününe İl Müdür Yardımcımız Nejdet DEMİR, Çivril TMO Ajans Müdürü Hakkı Karagöz, Çivril Ziraat Odası Başkanı Mehmet Özkul, İlçe Müdürleri, Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü uzmanları, teknik personeller ile çok sayıda çiftçimiz katıldı.

Tarla gününde Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilmiş olan Çelikoğlu ve Hüseyinbey çeşitleri ile Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından geliştirilmiş olan Ofis-1 ve Ofis-2 çeşitlerinin tanıtımı yapıldı.

Narkotik bir bitki olan haşhaşın Denizli’nin önde gelen tarım ürünlerinden birisi olduğunu ifade eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Nejdet DEMİR “Stratejik bir ürün olan haşhaş, ilimizde 130-150 bin dekar alanda ekilmektedir. Bu alanın %75’i Çivril, Çal ve Baklan ilçelerimizdedir. Dolayısıyla bölgede yaşayan üreticilerimiz için yüksek verim ve kaliteye sahip çeşitlerin geliştirilmesi çiftçimiz ve ülke ekonomimiz açısından son derece önemlidir. Müdürlük olarak bizlerde çiftçimizin gelirinin artması, üretimin kaliteli olması için üreticilerimizi yeni çeşitler ile tanıştırmaya çalışıyoruz. Eskişehir Geçitkuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Toprak Mahsulleri Ofisinin yeni geliştirdiği 4 çeşit ile çiftçimize ait 1 adet yerel çeşit olmak üzere toplamda 5 çeşit haşhaşın ekimini sonbaharda gerçekleştirdik. Bu sene iklimsel olarak son dönemde çok fazla yağış aldık. Bu yağışlar hasadımızı geciktirdi ve kaliteyi olumsuz etkiledi. Birazdan demonstrasyon parsellerimize giderek incelemelerde bulunacağız ve mevcut şartlarda verim ve kalite yönünden üstün olanları bölgemizde yaygınlaştırmaya çalışacağız. Yeni geliştirilen haşhaş çeşitlerimizin Ülkemiz tarımına ve Denizli çiftçisine hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. “ ifadelerini kullandı.

Yeni geliştirilen haşhaş çeşitleri hakkında bilgi veren Araştırma Enstitüsü uzmanlarından Ferda Çelikoğlu, haşhaşın Türkiye için stratejik bir önem taşıdığından söz ederek “Bölgemizde üreticilerimizin geleneksel ve yerli çeşitleri kullandıkları ve yeni geliştirilen yüksek verimli ve kaliteli çeşitlerini kullanmamaları nedeniyle Denizli İl Müdürlüğümüzün koordinasyonunda Enstitümüz ve Ofis tarafından ortaklaşa olarak üreticilerimizin talepleri doğrultusunda Hüseyinbey ve Çelikkol çeşitlerini geliştirdik. Haşhaş çeşitlerimizin alkoloid oranı yüksek ve tohum olarak değerlendirilme noktasında da verimlidir. Bilindiği üzere Dünya piyasasında alkoloid oranı yüksek çeşitler talep görmektedir.” açıklamasında bulundu.

Demonstrasyon parsellerinin tanıtımına geçilerek, ekimi gerçekleştirilmiş olan çeşitlerin incelenmesi ile tarla günü etkinliği sona erdi

ETİKETLER :
Diğer ÇİVRİL haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

DenizlininSesi.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2020 DenizlininSesi.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı