TAVAS ÇAĞIRGAN'DA YÖRÜKLER KAMP KURDU

Şenlik, Yörüklerin hayvanlarını otlattığı ve sulak yeri olan Kelebekli Mevkiinde başladı. Kurulan çadırlarda Yörük ve Türkmen kültürüne ait eşyalar tanıtıldı. Gelen misafirlere yayık ayran, bulgur pilavı, kuru fasulye ve aşure ikramı yapıldı.
2018-07-04 12:03:25

YÖRÜKLER TAVAS'TA BULUŞTU

Tavas Belediyesi, Denizli Büyükşehir Belediyesi, Çağırganlılar Derneği ve Çağırgan Muhtarlığı tarafından düzenlenen 5. Çağırgan Yörük-Türkmen Şenliği kapsamında oba çadırları kuruldu, Yörük göçü canlandırıldı. Kelebekli Mevkiinde oba çadırları kuruldu.

Şenlik, Yörüklerin hayvanlarını otlattığı ve sulak yeri olan Kelebekli Mevkiinde başladı. Kurulan çadırlarda Yörük ve Türkmen kültürüne ait eşyalar tanıtıldı. Gelen misafirlere yayık ayran, bulgur pilavı, kuru fasulye ve aşure ikramı yapıldı.

Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol'un açılış konuşmasıyla birlikte zeybek gösterileri, sipsi dinletileri ve aşıkların atışmasıyla şenlik doruğa çıktı. Ardından keçi sürüleri otlatılarak, temsili koyun kırkımı gerçekleştirildi. Eski usul gelin alma ve gelin başı yapıldı.

Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, "Yörük-Türkmen kültürünün tanıtılması ve yaşatılması için belediye olarak her daim destek vermekteyiz. Bölgemiz kültürel zenginliklere sahiptir. Yörük kültürümüz unutulmamalıdır. Bizi biz yapan gelenek ve göreneklerimizi yok olmaya yüz tutmuş değerlerimizi yeniden canlandırmak pekiştirmek ve gelecek nesillere aktarmak için bu tür güzel etkinliklere sahip çıkmalıyız. Bu güzel değerlerimizin gelecek nesillere aktarımıyla genç nesillerimiz kültürüne, değerlerine, kendilerine ve geçmişine saygılı, gurur duyan nesiller olarak yetiştireceklerdir. Destek ve katkılarından dolayı Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Denizli Yörükleri Derneği’ne teşekkür ediyorum'' dedi.

Çağırgan Muhtarı Ramazan Araycı, "Ara verdiğimiz Yörük Şenliğimize kaldığımız yerden devam diyoruz. Şenliğin devamlılığı konusunda bize her daim yardımcı olan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Osman Zolan'a, Tavas Belediye Başkanı Sayın Turhan Veli Akyol'a ve Denizli Yörükler Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan'a çok teşekkür ediyoruz. Bizim için, birlik ve beraberliğimizin devamı ve pekiştirilmesi için bu tür etkinliklerin önemi büyük, gelenek ve göreneklerimizi yaşatmalıyız'' dedi.

Şenliğe, Tavas Belediye Başkanı Turhan Veli Akyol, Belediye Başkan Yardımcısı İsmail Başlı, Denizli Yörükler Derneği Başkanı Yaşar Celal Ceylan, Çağırgan Muhtarı Ramazan Araycı, Çağırganlılar Derneği Başkanı Hayati Ebeoğlu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şenlik, akşam saatinde sahne alan Denizli Büyükşehir Belediye Konservatuar Sanatçısı Işıl Koç ve Halk Sanatçısı Fevzi Önder'in eşsiz performansıyla sona erdi.

ETİKETLER :
Diğer TAVAS haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

DenizlininSesi.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2019 DenizlininSesi.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı