ÇAMELİ'DE ÇINTAR BEREKETİ KÖYLÜYÜ SEVİNDİRDİ

Çüksek kesimlerinde son bahar mevsiminde bolca yetişen ve yöresel adıyla çıntar olarak adlandırılan mantarlar sayesinde Çameli dağ köylerinde yaşayan vatandaşlar adeta bayram yapıyor.
2018-11-06 21:44:39

Çameli ve Mahallelerinde de halk tarafından dağlardan toplanan çıntar mantarı yeni gelir kapısı oldu. Çıntarın taç kısmının üzerinde yer alan daha küçük bir çıntar bu yıl çıntarın bolluğunun habercisi gibi. Yüksek kesimlerinde son bahar mevsiminde bolca yetişen ve yöresel adıyla çıntar olarak adlandırılan mantarlar sayesinde dağ köylerinde yaşayan vatandaşlar adeta bayram yapıyor.

Tadı kadar fiyatı da oldukça güzel olan çıntarın kilosu gecen hafta 40 tl’den satılırken yağmurlardan sonra 15 TL’ye satan köylüler adeta mühendis yevmiyesi ile çalışmaya başladılar.Bir çok ailenin geçim kapısı haline gelen çıntar toplayıcılığı bir sektör olmaya başladı. Toptancıları tarafından her gün sabah ve akşam saatlerinde toplanılarak pazarlara götürülen çıntar sayesinde köylüler hallerinden memnun olduklarını belirttiler.

Özellikle Çameli’nin yüksek kesimlerindeki çam ormanlarının arasında yetişen mantar türleri oldukça lezzetli olurken, çıntar almak için çok sayıda vatandaş pazara gidiyor. Sonbahar yağışlarının ardından ormanlık alanlarda kendiliğinden yetişen çıntarların özel müşterilerinin olduğunu belirten köylüler, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da çıntarın kilosunu 15 TL’ye sattıklarını belirttiler.

Çameli Esnaflarından İsa Güngör Dost ve Akrabalarınla Çameli dağlarında bulduğu kovalar dolusu Çıntarla yemede yanında yat pozu vererek takipçilere Çameli’de çıntarın bolluğunu göstererek Güngör;Çapasını ve kovasını alan Dağlara çıksın heryer çıntar dolu dedi

ETİKETLER :
Diğer ÇAMELİ haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizlininsesi.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2020 DenizlininSesi.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı