Paü’de Yesevilik Ve Ozanlık Konuşuldu

Türklük Bilimi İncelemeleri”nin XVI.sı “Yesevilikten Ozanlığa” adlı panel ile Fen-Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. İsmail Çetişli Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
2019-03-04 17:18:15

Paü’de Yesevilik Ve Ozanlık Konuşuldu

Pamukkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü ile Türk Yurtları Kültür ve Sanat Topluluğu’nun birlikte düzenlediği “Türklük Bilimi İncelemeleri”nin XVI.sı “Yesevilikten Ozanlığa” adlı panel ile Fen-Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. İsmail Çetişli Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Panel, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Soner Sağlam’ın “Yesevilik, Türk dünyasında Yeseviliğin etkileri, Türk dünyasında hikmetler ve şiir geleneği” üzerine yaptığı açılış konuşmasıyla başladı.

Panel yöneticisi Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mehmet Vefa Nalbant, Yesevilik’ten ozanlığa uzanan gelenekten bahsettiği konuşmasının ardından panelin konuşmacıları Akdeniz Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Eski Türk Dili Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullak Kök ile aynı bölüm Yeni Türk Edebiyatı Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyesi Oğuzhan Karaburgu’yu kürsüye davet etti. “Karahanlı Türkçesi Satır-Arası Kur'an Tercümesi” ve Kur’an tercümeleri üzerine çalışmaları olan Kök, konuşmasında Arslan Baba ve öğrencisi Ahmet Yesevi’den, Yesevi’nin yetişme döneminden ve “Hikmetler”inden bahsettiği konuşmasında özellikle Hikmetler’de kullanılan Türkçeye ve dinî terimlerdeki Türkçeleştirmeye dikkat çekti. Hikmetler’de işlenen konular ve ideal insanın nasıl anlatıldığı konusu da konuşmada yer aldı.

Günümüzdeki şair ve şiir kavramlarından bahseden Karaburgu Türklerdeki şiir söyleme geleneğinden hareketle şiirin bir tanımının olup olamayacağı konusunda ve şairin nasıl olması gerektiği konusunda da bilgiler verdi.

Panel, dinleyicilerin sorularının cevaplanmasıyla ve bölüm başkanı Prof. Dr. Nergis Biray’ın konuşmacılara katılım belgelerini takdim etmesiyle sona erdi.

ETİKETLER :
Diğer EĞİTİM haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizlininsesi.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2020 DenizlininSesi.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı