MÜSİAD Denizli heyeti İran'da

İran iş gezisi hakkında değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün İran’da Türk Lirasının riyal ve dolardan daha çok ilgi gördüğünü söyledi.
2019-11-21 18:07:37

MÜSİAD Denizli İran’la Türk Lirası ile ticaret yapıyor

 

İran iş gezisi hakkında değerlendirmelerde bulunan MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün İran’da Türk Lirasının riyal ve dolardan daha çok ilgi gördüğünü söyledi.

 

MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün ve MÜSİAD Denizli şube üyelerinden oluşan 11 kişilik heyet İhracatı geliştirme faaliyetleri kapsamında Tahran’a gitti. Müstakil Sanayici ve İş adamları (MÜSİAD) Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün ve MÜSİAD Denizli şube üyelerinden oluşan 11 kişilik heyet çeşitli temaslarda bulunmak üzere İran’ın başkenti Tahran’a gitti.

 

MÜSİAD Denizli heyeti İranlı iş insanlarıyla bir araya geldi

 

MÜSİAD Denizli Heyeti, Pars Hayat Kimya firmasına yapılan ziyaretin ardından Zanjan Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı ve İran’lı iş adamları ile bir araya geldi. Toplantı sonrasında İhracatçılar birliği salonunda Türk-İran İş adamları buluşmasına katılındı. Toplantıda Türkiye-İran ticareti hakkında istişarelerde bulunuldu. Tarım makineleri sektöründe faaliyet gösteren Sharif Sanat firmasından Amir Dodangeh ile bir araya gelen heyet potansiyel ihracat ve ithalat ürünleri hakkında bilgiler verdi.

 

16. İran İş Konseyi toplantısı gerçekleştirildi

 

Başkent Tahran'da Türkiye, Irak, Umman, Katar, Rusya, Suriye, Hindistan, Afganistan, Azerbaycan ve Özbekistan’dan 50 iş adamının katılımıyla 16. İran İş Konseyi toplantısına Türk iş adamları ve ekonomi örgütlerinin liderleri, Türkiye ile İran arasındaki 54 milyar liralık ticaret hacmini 170 milyar liraya çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı. Toplantıya Türkiye'den Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türkiye-İran İş Konseyi Başkanı Ümit Kiler ve Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) Denizli Şubesi'nden 11 iş adamı katıldı. MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün İran ile ticaret koşullarını araştırmak üzere Tahran'da bulunduklarını ve iş açısından yüksek bir potansiyele sahip olduklarını, ticaret seviyesini artırmayı hedeflediklerini söyledi.

 

“İş adamlarını Denizli’ye davet ediyoruz”

 

İran ile Türkiye hava yollarının Tahran ile Denizli arasında haftada 3 sefer düzenlediğini aktaran Akgün, "Denizli olarak tekstil, makine, mermer, turizm ve tarım açısından iyi durumdayız. Denizli yıllık yaklaşık 20 milyar lira ihracat yapan bir il. Tahran ve Denizli olarak iş birliğimizi artırmamız gerekiyor. Tahran iş adamlarını da Denizli'ye davet ediyoruz." diye konuştu.

 

“İran çok cazip ve potansiyeli yüksek bir Pazar”

 

DEİK Başkanı Nail Olpak, DEİK Türk-İran İş Konseyi Başkanı Ümit Kiler, MÜSİAD Tahran Şube Başkanı Fatih Çayabatmaz, Hayat Holding Genel Sekreteri Osman Aksoy, DEİK İş konsey başkanları, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmalar ile toplantılar ve ikili görüşmeler yaptıklarını belirten Başkan Akgün, “İran çok cazip ve potansiyeli yüksek bir pazar. Çeşitli ülkelerin ambargoları ve İran'ın çeşitli sektörlere yönelik koyduğu ithalat yasakları ticaretin artırılmasına yönelik adımları engeller durumda. Bu konularda düzenleme yapılması halinde 170 Milyar liralık bir ticaret hacmine çok kısa sürede ulaşılabilecektir.” Dedi.

 

Türk Malının olumlu imajı var

 

Türkiye’nin İran’a demir-çelik, tekstil elyafı ve mamullerinin yanı sıra otomotiv yan parçaları ihraç ettiğini, İran’ın Türkiye’ye ihracatının büyük oranda ham petrol ve doğalgazdan oluştuğunu ifade eden Başkan Mehmet Akgün, Türk ürünlerinin İran pazarında önemli ölçüde rağbet gördüğünü, İran piyasasında “Türk Malı”nın olumlu imajının bulunduğunu söyledi.

 

Türk lirası daha makbul

 

MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Mehmet Akgün İran’da Türk Lirasının ilgi gördüğünü söyledi. Akgün, “İran’da para birimi riyal olmasına rağmen Tahran’a giriş yaptığımız andan itibaren tüm alışverişlerimizi Türk Lirası ile yaptık. Bindiğimiz taksiden alışveriş yaptığımız dükkanlara kadar hepsinde Türk Lirası kullanılıyor ve esnaf daha çok memnun oluyor. Yapılan ithalat ve ihracatta Türk Lirası ile gerçekleştiriliyor. Tahran’da çeşitli sektörlerde hizmet veren ya da bu gölgeye ürün gönderen üyelerimiz, tüm ticaretini TL olarak yapıyor.” Dedi.

ETİKETLER : denizli haberleri denizliden haberler sonnokta pamukkale merkezefendi subaşıoğlu fetö konkordato denizlispor denizli fenerbahçe galatasaraş beşiktaş trabzonspor bursaspor
Diğer YAŞAM haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizlininsesi.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2020 DenizlininSesi.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı