PAÜ'DE KORNEA VE KATARAKT CERRAHİSİ GÖZ DODURUYOR

PAÜ Hastanesi göz hastalıkları kliniği kornea ve katarakt cerrahi birimi hastalara hizmet vermeye devam ediyor
2019-11-25 19:28:59

PAÜ Hastanesi göz hastalıkları kliniği kornea ve katarakt cerrahi birimi hastalara hizmet vermeye devam ediyor

 

Kornea nedir?

Gözün ön kısmında görüntünün görme merkezi üzerine düşmesini sağlayan şeffat zar şeklinde bir dokudur.

 

Korneanın önemi nedir?

Görüntünün göz tarafından ilk algılandığı kısımdır. Korneayı ilgilendiren problemlerde gözün diğer yapıları normal olsa bile hastalarda ciddi görme kayıplarına neden olabilir. Korneal hastalıklar kliniğimiz Kornea ve Refraktif cerrahi biriminde görevli Doç Dr. Uğur Yılmaz, Dr Öğretim Üyesi Hüseyin Kaya tarafından başarıyla yürütülmektedir.

 

Korneanın ne tür hastalıkları vardır?

Miyopi, hipermetropi, astigmatizma gibi kırma kusurları, alerjik göz hastalıkları, katarakt cerrahisi, günümüzde ekran kullanımının artmasıyla başta kuru göz, keratit dediğimiz korneanın enfeksiyonu, korneanın dokuları arasındaki bağlantının zayıflaması ile oluşan keratokonus hastalığı, korneanın doğuştan gelen genetik hastalıkları kliniğimizde takip ettiğimiz ve başarıyla tedavi ettiğimiz hastalıklardır.

 

Üniversitemizde Kornea ve Katarakt-Refraktif cerrahi birimi olarak ne tür tedaviler uyguluyoruz?

Miyopi, hipermetropi, astigmatizma gibi kırma kusurları için hastanın isteği doğrultusunda gözüne uygun olarak kliniğimizde gözlük veya kontakt lens tedavisi yapmaktayız. Allerjik göz hastalıkları tedavisinde ise hastalarda allerjiye neden olan sebebin araştrılması ile birlikte hastalığın ağırlığına göre medikal(ilaç) veya ameliyat(cerrahi) tedavileriniz yapıyoruz. Kuru göz hastalığınıda medikal tedavilerinin yanında hastaya laboratuvarımızda hastanın kendi kanından hazırladığımız ilaçlarla tedavi etmekteyiz. Keratit (korneanın enfeksiyonu) tedavisinde antibiyotik ve amnion membran dediğimiz gözün hasarlanmış dokularının yenilenmesini sağlayan cerrahi tedaviler yapılmaktadır.

 

Keratokonus hastalığı ve tedavisi nedir?

Keratokonus, korneanın dokularının zayıflaması nedeniyle gözlük numaralarnda hızlı ilerleme ve görmede ilerleyici azalma ile kendini gösteren bir hastalıktır. Kliniğimizde keratokonus hastaları için hastanın durumuna uygun olarak çapraz bağlama tedavisi, hastaya özel kontakt lens tedavilerini ve halka tedavisi uyguluyoruz. İleri derecede görme kaybı olan ve mevcut tedavilerden fayda görmeyen hastalara kornea nakli uyguluyoruz.

 

Katarakt nedir?

Katarakt kısaca gözün merceğinin yaşlılık ve ya çeşitli hastalıklara bağlı olarak saydamlığını yitirmesidir. Dünyada ve ülkemizde görme azlığının ve körlüğün önde gelen sebeplerinden birisidir.

Katarakt tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Kataraktın tedavisi maalesef ilaçla mümkün değildir. Kataraktın tedavisi saydamlığını yitiren göz merceğinin değiştirilmesi ile olur. Saydamlığını yitiren lens genel olarak dikişsiz yöntemle ameliyatla alınır ve yerine hastanın görmesini sağlayan mercekler takılır.

 

 

 

Akıllı mercek ya da akıllı lens nedir?

Akıllı mercek yakın, orta ve uzak mesafeyi gösteren katarakt ameliyatı sırasında alınan kataraktın yerine konulan özel mercek türleridir. Ayrıca astigmatizma gibi kırma kusurlarını düzelten torik lens denilen özel lensler de mevcuttur.

 

Akıllı mercek herkese uygun mudur?

Akıllı lens bütün katarakt hastalarına uygun olmayabilir. Hastanın yaşı, kataraktının durumu, göz arkasındaki retina denilen dokunun durumu, hastanın ne iş yaptığı, kişilik yapısı gibi etkenler önemlidir.

 

Kliniğinizde akıllı mercek uygulaması yapılıyor mu?

Kliniğimizde Kornea hastalıkları ve katarakt-refraktif cerrahi birimi olarak bu mercekleri uzun zamandır uygun hastalara uygulamaktayız.

ETİKETLER : denizli haberleri denizliden haberler sonnokta pamukkale merkezefendi subaşıoğlu fetö konkordato denizlispor denizli fenerbahçe galatasaraş beşiktaş trabzonspor bursaspor
Diğer SAĞLIK haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizlininsesi.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2020 DenizlininSesi.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı