Prof. Dr. Efe Akbulut Bu Haftanın Konuğu

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde düzenlenen Çarşamba seminerlerinde bu hafta Prof. Dr. Efe Akbulut “İnsan, Müzik ve Demokrasi” konulu sunum yaptı.
2019-12-12 17:18:11

Çarşamba Seminerlerinin Bu Haftaki Konuğu Prof. Dr. Efe Akbulut Oldu

Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde düzenlenen Çarşamba seminerlerinde bu hafta Prof. Dr. Efe Akbulut “İnsan, Müzik ve Demokrasi” konulu sunum yaptı.

Engin Aksel Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Can, Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi İbrahim Tuncel, öğretim elemanları ile öğrenciler katıldı.

Günümüzün sanat anlayışı ile ilgili açıklamalarda bulunan Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Efe Akbulut, insanın karmaşık ihtiyaçlarını karşılama işlevini üstlenmesi, sanat alanlarının çeşitlenmesine ve bu karmaşıklıktan nasibini alan her bir sanat alanının daha spesifik fonksiyonlar yüklenmesine yol açtığını söyledi. Evrensel müzik topluluklarından orkestra ve çoksesli koronun demokrasiye benzetilebileceğini ifade eden Prof. Dr. Akbulut, “Bu müzik topluluklarında her çalgı veya ses grubu kendine ait yazılmış olan ezgiyi seslendirir. Diğer çalgı veya ses gruplarının seslendirecekleri ezgilere müdahale etmez. Her çalgı ya da ses grubu kendi melodisinin (fikrinin) iyi anlaşılabilmesi için kendini zaman zaman yüksek veya alçak sesle, müzik ölçütleri içerisinde özgürce ifade eder. Zaman zaman ses grupları arasında uyumsuz tınılar da olabilir. Ancak hiçbir çalgı veya ses grubu birbiriyle didişmez, kavga etmez ve çirkinleşmez. Kısacası her bir grubun birbirine tahammül etme zorunluluğu vardır. Evrensel müzik topluluklarından orkestra ve koro analojisi (benzemesi) bize sanki çağdaş demokrasinin tanımını vermektedir” dedi.

Etkinlik sonunda Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilge Can tarafından Prof. Dr. Efe Akbulut’a teşekkür belgesi takdim edildi.

ETİKETLER : denizli haberleri denizliden haberler sonnokta pamukkale merkezefendi subaşıoğlu fetö konkordato denizlispor denizli fenerbahçe galatasaraş beşiktaş trabzonspor bursaspor
Diğer EĞİTİM haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizlininsesi.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2020 DenizlininSesi.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı