DENİZLİNİN SİGARASIZ MAHALLESİ GÜZELPINAR

25 Ekim 2019 günü başlatılan “Sigarasız Mahalle Güzelpınar” hedefi doğrultusunda Güzelpınar Mahallesinin girişine “Bu Mahallede Tütün Mamulleri kullanılmamaktadır” tabelası asıldı.
2020-06-01 21:04:45

Pamukkale Kaymakamlığı Proje Ofisi tarafından 2017 yılından bu yana yürütülmekte olan “Tütün Bağımlılığı ile Mücadele” çalışmaları kapsamında 25 Ekim 2019 günü başlatılan “Sigarasız Mahalle Güzelpınar” hedefi doğrultusunda Güzelpınar Mahallesinin girişine “Bu Mahallede Tütün Mamulleri kullanılmamaktadır” tabelası asıldı.

Mahalleyi ziyaret ederek sigara ile mücadele çalışmalarını yerinde inceleyen Kaymakam Hayrettin BALCIOĞLU, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın hassasiyetle üzerinde durduğu tütün bağımlılığı ile mücadelenin ilçe genelinde devam ettiğini belirterek; “2017 yılından bu yana tütün bağımlılığı ile aktif bir şekilde okullarımızda velilerimiz ve öğrencilerimizle, Denizlispor taraftarımızla ve belirlediğimiz Güzelpınar Mahallemizde devam ediyor. 25 Ekim 2019 günü doğasıyla, havasıyla, insanıyla güzel olan Güzelpınar Mahallesi'nde ‘Sigarasız Mahalle’ projesini başlattık. Aradan geçen süre zarfında sağlık çalışanlarımız muhtarımız, okul idaremiz ve imamlarımız öncülüğünde mahalle halkımız yoğun bir çalışma yürüttüler. Bu projeye başladığımızda mahallenin girişine “Bu mahallede tütün mamulleri kullanılmamaktadır” tabelasını asacağız diye hedef koymuştuk. Sigara bağımlılığından kurtulmak zor bir mesele. Ancak Covid_19 salgını tüm insanlığa nefes alabilmemizin ne kadar büyük bir nimet olduğunu, sigara bağımlılığının bu hastalıkta daha büyük bir risk oluşturduğunu gösterdi. Devlet olarak vatandaşlarımızı her türlü bağımlılıktan kurtarmak ve gerekli tedbirleri almak zorundayız. Tüm mahalle halkımız sigaradan henüz kurtulmuş değil ancak %65 oranında bir başarı yakaladık. Başta sağlık çalışanlarımıza, Sigara Bırakma Polikliniği görevlilerimize, mahalle muhtarımız ve sakinlerine olmak üzere destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Mahalleme örnek olmalıyım diyerek ilk önce sigarayı bırakan Güzelpınar Mahalle Muhtarı Ergün GÜRSOY, “Muhtarı, okul müdürü, cami imamları hepimizde sigara içiyorduk. Önce biz vatandaşımıza örnek olmak için sigarayı bırakmaya karar verdik. 540 nüfuslu mahallemizde 117 vatandaşımız sigara içiyordu. Şuanda 48 vatandaşımız sigara içmekte. Bu vatandaşlarımızda en kısa zamanda bırakmak için mücadele ediyorlar. Bu hedefi koyduk 7 ayda büyük mesafe aldık. Devamını da getireceğiz. Sigara ile mücadeledeki hassasiyeti için başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, İlçe Kaymakamımıza, sağlık çalışanlarımıza ve mahalle sakinlerimize teşekkür ediyorum” dedi.

Mahalle sakinlerinin çalışmalarında kendilerine çok destek verdiğini ifade eden İlçe Sağlık Müdürü Dr. Ayşe ERDOĞAN sigara içen vatandaşlarımıza devletin tüm imkanlarını seferber ederek hizmet verdiklerini, gerekli tüm tetkik ve tedavilerinin yapıldığını ifade ederek, Covid_19 salgının sigarayı bırakmak içinde büyük bir gerekçe olduğunu belirterek çalışmalarının ve desteklerinin devam edeceğini dile getirdi.

Sigarayı bırakmak isteyen ve doktor desteği isteyen vatandaşlarımıza hizmet veren Pamukkale KETEM’de görevli Dr. Mustafa Ali EKİZ, “birçok vatandaşımız kendi iradesi ile bırakmayı tercih etti. Bize müracaat eden her vatandaşımıza elimizden gelen desteğin fazlasını vermeye çalışıyoruz. Bu mahallede bir hedef koyduk. Mahalle sakinleri de bu hedefe destek verdi. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. 

ETİKETLER :
Diğer YAŞAM haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizlininsesi.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2020 DenizlininSesi.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı