OTOBAN OLMAMASI, ULAŞIM HAKKININ KISITLANMASIDIR.

GESİFED başkanı Aysun Nalbant, Tamamen devlet yönetim politikaları ve kamu bütçesiyle ilgili olan bu konuların dışındayız ve bunların tartışma yeri şüphesiz TBMM dir. Biz siyaset üstü bir STK yız ve politik tartışmalar içinde olmayız
2020-06-05 18:33:32

DENİZLİ-AYDIN-MUĞLA illerini kapsayan, toplam 10 iş insanı üye derneği üzerinden 1.500 iş insanına hitabeden bir bölgesel güç olarak, güney ege bölgesinin sorun ve beklentilerini takip etmek ve uygun mecralarda dile getirmek şeklinde bir misyonumuz bulunmakta. Güney Ege sanayici İşinsanları Dernekleri Federasyonu (GESİFED) olarak

ÜYELERİMİZ:

· AYDIN GİRİŞİMCİ KADINLAR DERNEĞİ,

· AYDIN GENÇ İŞ İNSANLARI DERNEĞİ,

· BODRUM ESNAF SANAYİCİ VE İŞ İNSANLARI DERNEĞİ,

· DENİZLİ GENÇ İŞ İNSANLARI DERNEĞİ,

· DENİZLİ SANAYİCİLER VE İŞADAMLARI DERNEĞİ,

· DENİZLİ SOROPTİMİST KULÜBÜ(İŞ VE MESLEK KADINLARI DERNEĞİ),

· DİDİM GENÇ İŞ İNSANLARI DERNEĞİ,

· GİRİŞİMCİ KADINLARIN DESTEKLENMESİ DERNEĞİ,

· SÖKE GENÇ İŞ İNSANLARI DERNEĞİ,

· TÜRK SANAYİCİ VE İŞ İNSANLARI DERNEĞİ

 

nin temsilcilerinden oluşan federasyon yönetim kurulumuz, Güney Ege’nin mevcut ve muhtemel gelişmeleri-sorunları için, önce dinlemek, bilgi edinmek kendi duyarlılıklarımızı ve eleştirilerimizi doğru kişilere yöneltmek ve illaki bir bölgesel işbirliğini oluşturabilmek amacını gütmüş ve milletvekilleri buluşmasıyla lobi faaliyetlerine başlama kararı almıştır.

Bunun için öncelikle denizli milletvekillerimiz ile bir dizi toplantı yaptık. bunları Aydın ve Muğla milletvekillerimiz ile buluşmalar izleyecektir.

Amacımız üç şehrin menfaatleri doğrultusunda, parti ayrımı gütmeksizin GESİFED ve vekiller arasında bir işbirliği-güçbirliği hatta eylem birliğini oluşturmaktır. Toplantılarımızda bu amacımız vekillerimize iletilmiş ve doğru karşılık bulmuştur.

İlk toplantılarımızın ana konusu aydın-denizli otobanı olmuş, merkezdeki bu konuya ilaveten avdan, menderes, şehir müzesi, havayolu, demiryolu ulaşımları, lobicilik gibi birçok konu tartışılmıştır.

Bugün neticeten, aldığımız bilgiler ışığında, ele aldığımız konularda verilen bilgileri, taahhütleri ve dile getirdiğimiz beklentilerimizi ihtiva eden bir paylaşımı sizlerle yapmak istedik. Bizce; “4. kuvvet olan – olması gereken” medyanın, GESİFED’in bölge için yapacağı lobi çalışmalarına etkisi

önemlidir, sizlerden çalışmalarımıza katma değer yaratan etkiyi beklemekteyiz. Oluşturmaya çalıştığımız güç birliğinin önemli bir halkası olduğunuza inanıyoruz.

bu vesile ile hepinizi selamlıyor, hoş geldiniz diyoruz.

BASIN TOPLANTISI BAŞLIYOR!

Öncelikle yapılan toplantıların her üçünde tüm milletvekillerimizin, “iyi lobicilik” konusunda bizimle işbirliğine istekli yaklaşması, önerilerde bulunması, iş dünyası temsilcileri olarak bu konuda bizleri eleştirmeleri, bizlerden beklentilerini ifade etmeleri, tüm milletvekillerinin bir araya gelerek zaman zaman bölge sorunlarını GESİFED ile konuşma-tartışma-bilgi alışverişinde bulunma teklifimizi açık kabul içinde olmaları bizim için samimi ve memnuniyet vericidir. Şimdi, söz ile ifade edilenlerin hayata geçirilmesi ile ilgili adımlarımızda, vaatlerin gerçeğe dönüşüne hep birlikte tanık olacağımıza ve böylece iyi bir sinerji yakalayacağımıza inanıyoruz. Her buluşmamızın bilgilerini sizlerle dolaysız paylaşacağımızı da bildiriyoruz.

 

Yaptığımız ilk tur toplantılarımızın ana teması İZMİR-ANTALYA OTOBANININ AYDIN-DENİZLİ ARASI KISMI İDİ.

 

11 Haziran 2020 de yeni ihalesi yapılacak olan AYDIN-DENİZLİ otobanı sadece Denizli nin değil, Aydın’ın da İzmir’in de, Antalya’nın da 50 küsur yıldır beklediği bir yatırımdır. İhalesi daha önce 7 kez yapılan ancak yapımına bir türlü başlanamayan Aydın-Denizli Otoyol Kısım Projesi, son ihaleyi alan yüklenicinin teminatı yakıp sözleşmeyi imzalamaması sebebiyle 8.si yapılmak üzere 12 Mayıs a ertelenmişti malum.

 

Fakat 12 Mayıs olarak açıklanan Otoyolu Projesi'nde corona engeli sebebiyle, yeni ihale tarihi ve saati 11 Haziran 2020 saat 10.30 olarak değiştirildi.

 

Projenin ihale serüveninde ne yazık ki başarılı sona ulaşamadık. Bu konuda siyasiler her ihale evvelinde “büyük bir adım atıyoruz” minvalinde birçok demeçler verdiler. Ki hatırlasanız geçtiğimiz aylarda Denizli’yi ziyaret eden Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ihalenin takipçisi olacağı sözünü de vermiş idi. Ne yazık ki bugüne dek ihalelerin bir kısmı hükümetin ‘tasarruf tedbirleri’ kapsamında ertelendi, biri virüs günlerine rastladı derken 11 Haziran için geriye doğru gün saymaya başladık.

 

Değerli arkadaşlar, bu otobanın normal şartlarda İzmir-Antalya arasındaki mevcut 580 km devlet yolu ile 6-7 saat süren seyahati, 440 km otoyol ile 3-3,5 saatlik bir süreye indireceğini düşünürsek, günlük araç geçiş sayılarını da hesaba kattığımızda, otobanın hayata geçmesiyle muazzam bir tasarruf rakamının ortaya çıkacağı şüphesizdir.

 

Otobanın, ülkenin farklı yerlerinde yapılan diğer yatırımlarda olduğu gibi, geçiş garantileriyle yükleniciyi tatmin etmek üzerine kurgulanan “YAP İŞLET DEVRET yatırım modeli” ile yapılması veya, direkt devletin bir özel şirkete, bedeli mukabili yaptırması ve geçiş ücretlerinin devletin kasasında kalması gibi usullerin de konuşulduğu görüşmelerde; iktidar partisi milletvekillerimizin,

modelin en verimli model olduğuna dair görüşlerinin yanısıra, muhalefet partisi milletvekillerince bu modelin ancak olağanüstü ülke koşullarında benimsenmesi gerektiği ifade edilmiş, bir takım matematiksel hesaplarla modelin devlete ve bizlere daha pahalıya mal olacağı anlatılmış, mevcut ihale şartlarında yatırımcı için makulu çok aşan kar getirisi olduğu belirtilmiş, bu sebeple bu yatırım modelinde ısrarlı olunacak ise, geçiş garanti rakamlarıyla sağlanan fahiş karın azaltılması, normal hadlere indirilmesi veya 17 yıllık kullanım süresinin aşağı çekilmesi gibi çeşitli önerilerin meclis görüşmelerinde ve soru önergelerinde, iktidara bildirildiği vurgulanmıştır.

 

Tamamen devlet yönetim politikaları ve kamu bütçesiyle ilgili olan bu konuların dışındayız ve bunların tartışma yeri şüphesiz TBMM dir. Biz siyaset üstü bir STK yız ve politik tartışmalar içinde olmayız. Ayrıca, yatırım şekli belirlenmiş ve ihale duyurusu da yapılmış olduğundan şu noktada sonuca odaklanmanın gerekliliğine inanıyoruz.

 

DEĞERLİ ARKADAŞLAR;

 

OTOBAN OLMAMASI, ULAŞIM HAKKININ KISITLANMASIDIR.

En verimli zamanda, en verimli mali kaynak kullanımıyla en konforlu ulaşım, devletin vatandaşlarına sağlamakla yükümlü olduğu bir haktır.

 

İHRACATI, ÜRETİMİ, İSTİHDAMIYLA BÜYÜK KATMA DEĞER YARATAN BÖLGE, MEVCUT KARAYOLUYLA ADETA CEFAYA MAHKUMDUR.

 

Denizli’nin iç ve dış piyasalara kolay ulaşımının ve verimli lojistiğinin sağlanması şarttır. İzmir Limana erişim, Antalya Limana erişim, üç ilin havalimanlarına erişim, üç ilin birbiriyle, ülkeyle ve dünyayla ticareti, “üzerinde sadece AYDIN-DENİZLİ arasında 54 trafik ışığı bulunan bir yolda seyir ile” sürdürülemez.

 

TURİZM CEVHERİYLE BEZELİ BÖLGE, DEĞERLERİNİ SERGİLEYEMEMEKTE, TURİZM GELİRİNDEN MAHRUM KALMAKTADIR.

 

Güney ege 365 gün turizm potansiyeline sahiptir. Otoban, ülkenin en önemli turizm kaynaklarına sahip İzmir-Antalya-Denizli nin birbirine bağlanması için, antik kentler zenginliğine ve coğrafi güzelliklere rahat erişim için, bacasız sanayi turizm için hayati önemdedir.

 

MEVCUT KARAYOLU KENT HALKINA HİZMETTE VERİMSİZ VE HALK SAĞLIĞI İÇİN BİR TEHDİTTİR.

 

Otoban, Aydın Denizli şehir içi ulaşımlarının rahatlamasına elvermesi ve kent merkezlerinin trafik akışı için gereklidir.

Ayrıca şehirler-ilçeler-kasabalar-köyler arasından geçen ve seyir sıklığı yoğun olan mevcut karayolundaki taşıtlarda vaki zehirli gaz salınımının, çevre ve insan sağlığı için oluşturduğu tehdidi azaltması bakımından zorunludur.

 

HER TÜRLÜ HİZMETİN BÖLGEYE AKIŞI YAVAŞLAMAKTADIR.

 

Ticaret sanayi turizm ile sınırlı kalmamak kaydıyla, bilimsel çalışmalara merkez olabilme, çeşitli fuarlara ev sahipliği yapabilme, kültürel ve sanatsal aktivitelerle kültürel zenginliklerin yaşaması-yeşermesi temalı etkinlikler düzenleyebilme noktasında, tüm güney Ege ama özellikle konumu itibariyle DENİZLİ, bu etkinliklerin düzenleyicileri, organizatörleri, konukları, yurt içi ve yurt dışı katılımcıları için, ( otoban ulaşımı olmaması ve şehre “bir şehir kadar uzak” havalimanına sahip olması ve yenilenmemiş demiryolu ağında bulunması nedenleriyle ) caydırıcı olmaktadır.

 

ZAMAN HERKESE EŞİT OLARAK VERİLMİŞ TEK KAYNAKTIR. NE YAZIK Kİ GÜNEY EGE, ” ULAŞIMDA ZAMAN” KONUSUNDA AÇIK HAK MAHRUMİYETİ İÇİNDEDİR.

 

Bölge halkı her türlü ihtiyacını maksimum zamanla gidermektedir. Ulaşım sadece ekonomilerimizi değil, kıymetli olan zamanımızı da sömürmektedir.

 

BU SEBEPLERLE;

 

Bölge menfaatleri doğrultusunda, 11 Haziran da yatırımın ilk adımın atılmasını bekliyoruz, ihalenin 11 Haziran da yatırımcıyla buluşmasını ve elbette ardından sözleşmenin akdini ve ilk kazmanın vurulmasını bekliyoruz.

 

AYDIN-DENİZLİ OTOBANI SORUNUNU, 11 HAZİRAN DA ÇÖZÜME KAVUŞTURACAK OLMALARINDAN DOLAYI, ŞİMDİDEN İKTİDAR PARTİSİNE, DENİZLİ-AYDIN AK PARTİ VEKİLLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

 

Ne var ki; 11 Haziran da karşılaşabileceğimiz ; “ihalenin gerçekleşmemesi, gerçekleşse de akdin imzalanmaması” vb gibi muhtemel olumsuz senaryoların da takipçisiyiz. Takip sorumluluğumuz bölge coğrafyası ile sınırlı değildir, gerekli sıklıkta Ankara ya erişim, Denizli deki ve diğer illerdeki üye derneklerimiz üzerinden illerin yerel yöneticileriyle entegre buluşma ve görüşmeler, GESİFED Ailesinde bulunan ve yerel yönetimlerde ve meslek odalarında etkin görevlerde yer alan üyelerimizin mevkiisel imkanlarının seferber edilmesi ve elbette vekillerimiz ile işbirliği yapılması ile konunun takipçisi olmak arzusundayız. Otoban konusunda, üyemiz olmamakla birlikte “bu bir memleket meselesidir” diyen tüm STK lara aynı sesi verme çağrısında bulunuyoruz. Takip görevinin en kuvvetli destekçisi olan sizlerden, 11 Haziran öncesinde medyada sıkı bir kamuoyu oluşturulması konusunda beklentimiz bulunmakta.

Sizlere de işbirliği için teşekkür ediyoruz.

 

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARIMIZ;

 

İlk buluşmaların ana teması yanı sıra sair birçok hususun görüşüldüğünü de belirtmiştik. Özellikle dile getirdiğimiz ve vekillerimizce de not alınan bazı konuları, otoban konusunu gölgede bırakmamak amacıyla, bugün kısaca özetlemek isterim.

 

Bunlardan biri AVDAN TERMİK SANTRALİDİR.

Toplantılarımızda bu termik santralin yapılmaması gerektiği konusunda AK Partili vekillerin açık beyanını duymak bizi mutlu etmiştir ki kendileri de basın açıklamasında bunu belirtmişlerdir. Sorun ortadan kaldırılmıştır. Bu konuda halkın sesine destek veren CHP ve İYİ PARTİ Milletvekillerine ve

yine bu konuda kamuoyunun dileği doğrultusunda idari tasarruf oluşmasına büyük gayret gösteren AK Parti Milletvekillerine teşekkür ederiz.

 

AYDIN-DENİZLİ ARASINDA BİR BAĞLANTI İMKANI DAHA VAR!

 

Üye derneğimiz SÖGİAD’ın önemle üzerinde durduğu ve her toplantıda dile getirdiği MENDERES NEHRİ sorunları vekillere anlatılmıştır. Menderes Nehri çevresel zararlı etkilerden kurtarılarak sadece tarımda değil, aynı zamanda bir denizyolu ulaşımı gibi kullanılarak ulaşımda da elimizden tutabilecek yapıdadır. Konu yatırım ve verimlik bakımlarından ele alınmalıdır.

 

“DENİZLİ-AYDIN-İZMİR” , “DENİZLİ İSTANBUL” ULAŞIMLARINDA DEMİRYOLU AĞINA YATIRIM YAPILMALIDIR.

 

Türkiye için farklı alanlarda önemli katma değer rakamları yaratan Güney Ege Bölgesinin büyük şehirlere erişim için HIZLI TREN uygulamasına hiç beklenmeden yatrıma başlanmalıdır.

 

DENİZLİ, BAĞBAŞI TÜNELİNİ BEKLEMEKTEDİR

 

Ankara’dan Antalya istikametine akışı şehir trafiğinden alacak, kolaylaştıracak, zaman ve maliyeti düşürecek olan tünel inşaatında, “müteahhit-işçi”, “alacak-verecek çekişmeleri” gibi gündemleri izlemek istemiyoruz. Ak Parti milletvekillerimizden konunun takipçisi oldukları, yol yapımının sürdüğü, yakın zamanda tamamlanacağı bilgilerini almış bulunmaktayız.

 

DENİZLİ NİN, GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KÜLTÜRÜNÜ AKTARAN BİR MÜZESİ OLMAMASINI SİNDİREMİYORUZ.

 

Denizli bir büyükşehirdir. Büyükşehir yapılmasının gereği, ifa edilmelidir. Şehir Müzemiz bir an evvel yapılmalı, hem kültürümüzün hem turizmimizin gelişmesine imkan sağlanmalıdır.

Bu konuda iktidar partili vekillerimizden, “müze konusunun 2021 yılı programına alınacağı, takipçi olunacağı” bilgileri alınmıştır.

 

DENİZLİ HAVALİMANI, ŞEHRİN DİMANİKLERİNE UYUMSUZDUR.

 

Şehre mesafesi, kent merkezi-Çardak arası ulaşım maliyetini düşürecek ulaşım zenginliğinin yaratılamaması, Ankara’ya havayolu ulaşımının bulunmaması, Çardak tan yurt içi sefer yetersizliği, bağlantı uçuşlarının bulunmaması gibi sorunlar, AK Parti li vekillerimize iletilmiştir. Vekillerin “Ankara’dan yurt dışına direkt uçuşlar konularak Denizlililer için Ankara havayolu ulaşımının cazip hale getirilmesi” yönünde çabaları olduğunu öğrenmiş bulunmaktayız.

 

ÇARDAK ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ DOĞALGAZ SORUNU İVEDİLİKLE ÇÖZÜLMELİDİR.

 

Sanayi işletmeleri için hayati önemde olan doğalgaz sorunu için iktidar partili vekillerimizden çözüm beklentisi ve muhalefet partilerine mensup vekillerimizden destek beklentisi önemle ifade edilmiştir.

 

ÖZELLİKLE YAZ SEZONUNDA ŞEHİR POTANSİYELİNE BÜRÜNEN DİDİM İÇİN HASTANE SORUNUNA ÇÖZÜM TALEP EDİLMİŞTİR.

 

Didim İlçesindeki hastane kapasite yetersizliğinin doğuracağı sorunlar izah edilerek, yeni hastane yapımı konusundaki yatırımın önemine ve aciliyetine dikkat çekilmiştir.

 

DEĞERLİ ARKADAŞLARIMIZ TOPLANTI NOTLARIMIZI SİZLERLE, EN ÖNCELİKLİ OLARAK OTOBAN KONUSUNDA KAMUOYU OLUŞTURMA KONUSUNDAKİ DESTEĞİNİZİ BEKLEDİĞİMİZİ İFADE EDEREK PAYLAŞIYORUZ. TEŞEKKÜR EDERİZ.

 

 

Av.Aysun Nalbant

GESİFED Yön.Krl.Bşk.

ETİKETLER : Denizli Denizli haberleri Denizli haber Merkezefendi Son dakika pamukkale denizlispor sonnokta asayiş dolar altın
Diğer MAGAZİN haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizlininsesi.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2020 DenizlininSesi.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı