DENİZLİ’NİN 30 BİN HEKTAR ALANINI KİMLER KULLANACAK ?

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk TEMA Vakfı tarafından yapılan bir çalışmadan yola çıkarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle bir yazılı soru önergesini Meclis Başkanlığı’na verdi .
2020-10-15 09:27:38

YASİN ÖZTÜRK : DENİZLİ’NİN 30 BİN HEKTAR ALANINI KİMLER KULLANACAK ? 


DENİZLİ’DE 47 NOKTADA , TÜRKİYE’DE 2685 NOKTADA KAYSERİ KADAR ALAN MADENCİLİK İÇİN İHALEYE ÇIKTI . 


İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk TEMA Vakfı tarafından yapılan bir çalışmadan yola çıkarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı tarafından yanıtlanması istemiyle bir yazılı soru önergesini Meclis Başkanlığı’na verdi . IV. Grup maden kategorisinde yer alan kömür ve metalik madenciliğe yönelik 78 ilde 2 bin 685 noktada , Denizli özelinde ise 47 noktada yaklaşık 30 bin hektar alanın ihaleye çıkması üzerine konunun çevre ve ekonomi yönünden önemine dikkat çeken Yasin Öztürk sorduğu sorular ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanın’dan bilgi istedi . Hazırlanan yazılı soru önergesi 5 sorudan oluştu : TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Anayasanın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96. Maddesi gereğince Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 13.10.2020

 

 

  Yasin ÖZTÜRK

         Denizli Milletvekili

 

 

TEMA Vakfı tarafından IV. Grup maden kategorisinde yer alan kömür ve metalik madenciliğe yönelik bir çalışmada aşağıdaki tespite yer verilmiştir:

“Maden Petrol Arama Genel Müdürlüğü 2019 yılının Temmuz ayından bugüne kadar geçen sürede, 78 ilde 2 bin 685 noktada, toplamı Kayseri il sınırlarını aşan büyüklükteki ruhsat alanlarını ihaleye çıkarmış bulunuyor.

Denizli ilinde 47 noktada yaklaşık 30 bin hektar alan ruhsat ihaleye çıkmıştır.”

Bu doğrultuda;

1- Maden Petrol Arama Genel Müdürlüğü tarafından, 2019 yılının Temmuz ayından bugüne kadar geçen sürede maden arama ve işletilmesi kapsamında kaç noktada, ne kadar alanlık bir bölge için ihaleye çıkılmıştır?

2- Bahsi geçen 2 bin 685 noktada açılan maden arama ve işletilmesine yönelik kaç ihale yapılmış, bu ihalelerin kaçı sonuçlanmıştır?

3- Çeşitli illerde 2 bin 685 noktadaki maden sahalarının ihalesinden Bakanlığınızca beklenilen maddi kazanç ne kadardır? Hangi bölge ve hangi madenden ne kadar kazanç beklenilmektedir?

4- Denizli’de IV. Grup madenler kapsamında kaç noktada, ne kadar alanlık bir bölge için ihaleye çıkılma kararı verilmiştir? Bu ihaleler gerçekleştirilmiş midir? Denizli’de yapılacak madencilik faaliyetinden ne kadar kazanç beklenmektedir?

5- Denizli’de maden arama ve işletme için ihale edilecek alanlar belirlenirken, ilin ormanlarının, tarım alanlarının, meralarının ve endemik bitki türlerinin zarar görmemesi için bir çalışma yapılmış mıdır?

ETİKETLER :
Diğer ASAYİŞ haberleri
ÇOK OKUNANLAR
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizlininsesi.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2021 DenizlininSesi.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı