ESNAF VE MESLEK ODALARI BU YIL AİDAT ALMASIN

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk bu zorlu pandemi döneminde Denizli'de ve ülke genelinde dükkanların birer birer kapısına kilit vurmasının ardından esnaf ve meslek odalarının bu yıl aidat ....
2021-01-18 12:34:21

ESNAF VE MESLEK ODALARI BU YIL AİDAT ALMASIN

 

ÖZTÜRK'TEN 3 BAKANLIĞA SORU ÖNERGESİ;

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk bu zorlu pandemi döneminde Denizli'de ve ülke genelinde dükkanların birer birer kapısına kilit vurmasının ardından esnaf ve meslek odalarının bu yıl aidat almaması önerisinde bulundu. Konu hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM'a , Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir PAKDEMİRLİ'ye ve Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar PEKCAN'a  yazılı soru önergesinde bulundu.

 

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

Aşağıdaki sorularımın Anayasanın 98 ve TBMM İçtüzüğünün 96. Maddesi gereğince Ticaret Bakanı Sayın Ruhsar PEKCAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim. 15.1.2021

 

 

Yasin ÖZTÜRK

Denizli Milletvekili

 

 

İster büyük, ister küçük olsun iş kuran herkes bir meslek örgütüne ya da meslek odasına kaydolmak ve aidat ödemek zorundadır. Meslek odalarının aidat tutarları her yıl yenilenmektedir.

“Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” 17/11/2020 tarih ve 31307 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kanun çerçevesinde, Oda ve borsalara aidat borcu olan üyeler, borçlarını gecikme cezasız peşin olarak ödeyebilecek veya gecikme cezasız olarak 6 taksitte ödemek üzere yapılandırabileceklerdir.

Kanun 31/08/2020 ve daha önceki dönemlere ilişkin vadesi geçmiş aidat borçlarını kapsamaktadır. 2020 yılı aidat borçları yasa kapsamına dahil edilmemiştir.

Kanun kapsamında taksitlendirilen aidatların 1. taksitleri 28 Şubat 2021 tarihine kadar olmak üzere altı eşit taksitte ödenecektir. Ödeme süresinde kısmen veya tamamen 1 taksitin ödenmemesi durumunda yapılandırma iptal edilecektir.

Covid 19 süresince birçok işyeri kapanma ya da iş yapamaz duruma gelmiştir. Kendi meslek kollarında odaları da olan başta kadın kuaförleri, berberler, manikürcüler, kıraathaneler, lokanta işletmecileri, düğün ve toplantı salonu işletmecileri, sahne, perde, film ve eğlence yerleri işletmecileri, kantinciler, servisçiler, otelciler vb. gibi birçok meslek oda üyesi iş yapamaz duruma gelmiştir.

31 Aralık 2019 tarihi itibariyle;

Türkiye Mimar ve Mühendisler Odalar Birliği’nin 580 bin

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’nun 1 milyon 791 bin 201,

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin 1 milyon 300 bin

Türkiye Ziraat Odaları Birliği’nin 5 milyon 400 bin,

üyesi bulunmaktadır.

Bununla birlikte, Bakanlığınızın desteğiyle, 61 ihracatçı birliği, 27 sektörü ile 85 bin mal ve 5 bin hizmet olmak üzere 90 bin ihracatçısıyla Türkiye’de ihracatın çatı kuruluşu olan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatçıların yıllık üyelik aidatını kaldırma kararı almıştır.

Bu doğrultuda;

1- Ülkemizde faaliyet gösteren meslek odalarının tahsil edemediği aidat borç tutarı toplam ne kadardır?

2- 17/11/2020 tarihinde kabul edilen Kanun kapsamında, aidat borçlarının yapılandırılması için başvuruda bulunan meslek odaları üye sayısı ne kadardır?

3- Meslek odalarına aidat borcu nedeniyle haciz gönderilen üye sayısı ne kadardır?

4- Üyelik aidatını kaldıran TİM’e, Bakanlığınızca nasıl bir destekleme yapılmıştır?

5- TİM dışında üye aidatını kaldıran, meslek odası veya kuruluşu bulunmakta mıdır?

6- Covid 19 salgını döneminde iş yapamaz hale gelen meslek odaları üyelerinin yaşadığı ekonomik sıkıntı ve aidat ödeme yükümlülüklerinin devam etmesi dikkate alınarak, bu yıla mahsus olmak üzere üyelerden aidat almak yerine, Bakanlığınızca iş yapamaz duruma gelmiş meslek mensuplarının üye olduğu odalarına destek olunması yönünde bir çalışmanız bulunmakta mıdır?

7- TİM’e verilen destek gibi, diğer meslek odalarına da destekleme yapılması düşünülmekte midir?

ETİKETLER :
Diğer SİYASET haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizlininsesi.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2021 DenizlininSesi.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı