AYÇİÇEĞİNDE 400 MİLYON DOLARLIK KAYIP

Ayçiçeğinden, Türkiye 400 milyon Dolar’a yakın zarar etti. Yanlış dönemde yapılan ithalat ve çiftçiye verilmeyen destekler, artan yağ fiyatlarının sebebi olarak görülüyor. Konuyla ilgili İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:
2021-03-14 22:15:24

AYÇİÇEĞİNDE 400 MİLYON DOLARLIK KAYIP

Hükümet tarafından uygulanan yanlış tarım politikaları, yaklaşık 400 milyon Dolar zarara neden oldu.

 

Türkiye’nin petrolden sonra en büyük ithalat payına sahip ayçiçeğinden, Türkiye 400 milyon Dolar’a yakın zarar etti. Yanlış dönemde yapılan ithalat ve çiftçiye verilmeyen destekler, artan yağ fiyatlarının sebebi olarak görülüyor. Konuyla ilgili İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:

 

“ÜLKEMİZİN İHTİYACINI İTHALAT YAPARAK ÇÖZMEYE ÇALIŞIYORUZ”

“Türkiye yıllarca kendine yetebilen bir ülkeydi. Üzerinden kurulduğu Anadolu toprakları ise Dünya üzerinde tarımın ilk başladığı noktalardan. Bugün ise geldiğimiz noktada elimizdeki teknolojiye rağmen, imkanlara rağmen yanlış tarım politikaları nedeniyle, ülkemizin ihtiyacını ithalat yaparak çözmeye çalışıyoruz. İthalat en büyük pay ise ayçiçeğine ait. Ülkemizin petrolden sonra en çok ithal ettiği ürün ayçiçeği.

 

“YAĞIN FİYATI UZUN BİR ZAMAN DİLİMİNDE DAHA DÜŞMEYECEK”

Gıda sanayisinin en büyük hammaddesi durumundaki ayçiçeği, bugün içinde bulunduğumuz pandemi ve olağanüstü haller nedeniyle üretimi yapılan diğer ülkelerde stoklanmış durumda. Eylül, Ekim aylarında tonu 380 – 400 Dolar gibi bir fiyattan depolanması mümkün olan ayçiçeği şu anda 780 Dolar gibi çok yüksek bir fiyata çıkmış durumda. Yeni hasat sezonuna daha vakit olduğunu da düşündüğümüzde ülkemizde Ayçiçek yağının fiyatı uzun bir zaman diliminde daha düşmeyecek belki de yükselecektir.

 

“BULGAR VE RUS ÇİFTÇİSİNE YAKLAŞIK 400 MİLYON HİBE VERİLMİŞTİR”

Harman zamanında alınmayan rekolte önlemi nedeni ile Bulgar ve Rus çiftçisine yaklaşık 400 milyon hibe verilmiştir. Eğer bugün bu paranın yarısını kendi çiftçisine hibe desteği olarak verseydi. Türkiye'de ayçiçeği açığı kalmazdı. Bir yıl içerisinde yurtdışına verdiğimiz parayla içeride yağlık tohum üretimini desteklemeyi başarabilirdik. Bu para kendi üreticimize verilseydi daha fazla ürün almak için tabiri caizse elinde ibrikle su taşır, verimi artırmak için mücadele ederdi. Bugün Türkiye’de pahalı tüketilen işlenmiş her gıdanın nedeni, ayçiçeğinin yüksek fiyatlardan ülkemize getirilmesi yatmaktadır. Yanlış politikalar yürüten yetkililer, Türkiye gibi bir tarım ülkesinde ne yazık ki vatandaşın kuruşunun hesabını yapmamakta, ‘Fiyatı ne olursa olsun da ülkede şu yok demesinler’ anlayışı içerisinde hareket etmektedir.”

ETİKETLER : denizli denizlihaberleri denizlininsesi haberci20 iyiparti iyipartiedirneilbaşkanı ekremdemir
Diğer SİYASET haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizlininsesi.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2021 DenizlininSesi.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı