İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İFLAS DALGASI

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından dün açıklanan konut satış rakamlarını değerlendiren İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu çok konuşulacak açıklamalara imza attı.
2021-03-16 22:20:33

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından dün açıklanan konut satış rakamlarını değerlendiren İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu çok konuşulacak açıklamalara imza attı.

İnşaat ve gayrimenkul sektörünün bir yandan pandeminin getirdiği olumsuzluklarla mücadele ettiğini ifade eden Tellioğlu bir yandan da yükselen kredi faiz oranları nedeni ile sektörün oldukça zorlu bir dönemden geçtiğini dile getirdi.

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE İFLAS DALGASI YAŞANIYOR! 

İMKON Başkanı Tellioğlu Bloomberg HT kanalının canlı yayınında yapmış olduğu açıklamasında düşen konut satış rakamlarını değerlendirerek “Aslında biz yaşanan düşüşü bekliyorduk. Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükselişten dolayı biz zaten bu düşüşü bekliyorduk.

Ancak asıl etkili olan 2020 yılının başında uygulamaya giren yapı müteahhitlerinin sınıflandırılmasından kaynaklanan, sektörün önünün kesildiği kısıtlayıcı uygulamalar bizi sıkıntıya sokmuştu. Bundan sonraki süreçte de maalesef biz sektörde daralma bekliyoruz.

Yapı müteahhidi olarak iş yapma belgesi alan müteahhit oranı sadece yüzde 10 olarak gerçekleşti. Çok sert, anlamsız, sektörü disipline etmekten uzak yapılan düzenlemeler müteahhitleri iş yapamaz hale getirmişti. Konut sektöründen yaşanan düşüşü ben birazda bunu bekliyorum.

BETON VE DEMİR FİYATLARI ALANINDA TEKELLEŞME VAR! 

Kamu müteahhitlerinin sözleşmelerinde fiyat farkı maddesi yoksa zamlarla ilgili fiyat farkı talepleri karşılanmadığı için onlar daha fazla sıkıntı yaşayacak. Kamu müteahhitlerinin yüzde 20’si iflas anlamında sıkıntı yaşayabilir

Döviz kurlarında yaşanan yükseliş nedeni ile inşaat malzemelerine rekor zam gelmişti. Ama yaşanan düşüşte bu fiyatlara yansımadı. Özellikle de betonda ciddi bir tekelleşme var. Kentsel dönüşüm milli güvenlik sorundur. Demir ve beton fiyatlarında yaşanan tekelleşme inşaat sektörünü son derece sıkıntıya sokmaktadır” diyerek gerekli acil müdahalelerin yapılması gerektiğini söyledi.

 

 alıntıdır https://www.emlak365.com/emlak-haberleri/yukselen-konut-kredisi-faiz-oranlari-ve-pandemi-insaat-sektorunu-vurdu-iflas-dalgasi-basladi-69309/?fbclid=IwAR0kVk2m4pWu_P1il1XZACjKvbSZmYzYTO7fr9P5cDMZ1vdU4WNABFNlQEo

ETİKETLER : denizli denizlihaberleri denizlininsesi haberci20 pamukkale merkezefendi denizlibüyükşehir
Diğer EKONOMİ haberleri
SON HABERLER
E-Mail Bülten Kaydı
HABER ARŞİVİ
- -

Denizlininsesi.CoM
DENİZLİ GÜNDEM
Gündem
Asayiş
Son Dakika
Spor
EKONOMİ
DTO
DENİB
DESİAD
BASİAD
SİYASET
Ak PARTİ
CHP
MHP
Sivil Toplum Kuruluşları
EĞİTİM
PAÜ
Eğitim Haberleri
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
YAŞAM
Kültür - Sanat
Kitap
Sinemalar
Magazin
© 2021 DenizlininSesi.CoM
5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak haberler yayınlanmaktadır.
Sitede bulunan meteryallerin izinsiz kullanılması yasaktır.
Erten Medya Haber Yazılımı